Scroll Top

Błąd lekarski – Co robić jeśli do niego dojdzie?

Błąd lekarski – Co robić jeśli do niego dojdzie?

co robic gdy doszlo do bledu lekarskiego?
Błąd lekarski- co robić jeśli do niego dojdzie?

Nieudana operacja, błędnie postawiona diagnoza lub niewdrożenie należytego leczenia – czy takie zachowanie lekarza jest błędem medycznym? Co robić gdy doszło do błędu lekarskiego? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czym jest błąd lekarski?

Wiele osób zwraca się do mojej Kancelarii z prośbą o poprowadzenie procesu sądowego przeciwko lekarzowi w związku z błędem medycznym. Większość taki spraw jest jednak bezzasadna – wynika to z faktu, że często błąd lekarski jest mylony z powikłaniem, które nie stanowi  zwykle błędu medycznego.  

Czym zatem jest błąd medyczny i czym różni się od powikłania? Otóż błędem lekarskim jest działanie lub zaniechanie lekarza w czasie udzielania świadczeń medycznych, które nie odpowiada aktualnej wiedzy medycznej. Z kolei powikłanie jest to niepożądany skutek udzielania świadczeń medycznych mieszący się w ramach tzw. ryzyka udzielanego świadczenia, które może mieć miejsce nawet jeżeli będzie ono udzielane w sposób należyty. 

Przykładem powikłania może być krwotok wewnętrzny powstały w wyniku operacji, natomiast nie będzie już nim wycięcie pacjentowi zdrowej nerki zamiast chorej. Często jednak granica między powikłaniem, a błędem medycznym jest nieostra – warto wtedy skonsultować sprawę z radcą prawnym lub adwokatem specjalizującym się w prawie medycznym. 

W szczególnych sytuacjach, powikłanie może zostać uznane za błąd lekarski. Dzieje się tak wtedy, kiedy lekarz udzielający świadczeń nie udzielił pacjentowi wszelkich informacji o możliwych powikłaniach i nie odebrał od niego uświadomionej zgody na udzielenie świadczeń medycznych. W takiej sytuacji lekarz odpowiada za powikłanie tak jakby było ono błędem medycznym.

Błąd lekarski – co robić gdy do niego dojdzie?

Z mojego doświadczenia wynika, że najczęstszym błędem poszkodowanych pacjentów lub ich rodziny jest niedokumentowanie rzeczy dziejących się wokół pacjenta, a także świadoma rezygnacja z sekcji zwłok w przypadku gdy dojdzie do zgonu. Błąd medyczny trzeba bowiem udowodnić, a do tego niezbędna jest stosowna dokumentacja.

Gdy podejrzewamy, że doszło do błędu medycznego powinniśmy jak najszybciej zwrócić się do placówki medycznej o wydanie całej dokumentacji medycznej wraz z płytami CD z wynikami badań, a także ew. nagrań z wykonywanych operacji (często operacje są obecnie nagrywane). Kolejno, powinniśmy zabezpieczyć dane ewentualnych świadków np. pacjentów znajdujących się z nami na oddziale, aby w przyszłości mogli oni zeznać co w sprawie się wydarzyło.

Kluczowy jest czas. Im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem ewentualnej sprawy, tym trudniejsze będzie udowodnienie lekarzom ich winy. Konsultacja z radcą prawnym lub adwokatem, który pokieruje na właściwe tory, może zwiększyć szansę na ewentualne powodzenie sprawy.

Błąd lekarski – jakie roszczenia ma poszkodowany pacjent lub jego rodzina?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawach pacjenta, osobie poszkodowanej przysługują następujące roszczenia:

– odszkodowanie za poniesioną szkodę majątkową,

– zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,

– zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta,

– wyłożenie kwoty na konieczne do poniesienia koszty leczenia,

– miesięczna renta z tytułu zwiększonych potrzeb, utraconych widoków na przyszłość lub utraty zdolności do pracy zarobkowej.

– miesięczna renta alimentacyjna.

Najczęstszymi roszczeniami są pierwsze trzy, które pojawiają się w zasadzie w każdej sprawie o błąd medyczny. W zakresie odszkodowania, będzie to kwota stanowiąca równowartość poniesionych kosztów np. leczenia, rehabilitacji, dojazdów etc. Z kolei zadośćuczynienie to kwota która ma „wynagrodzić” doznane w wyniku błędu medycznego ból i cierpienie – jej szczegółowe wyliczenie nie jest możliwe – może wynosić od kliku tysięcy do nawet kilku milionów złotych (przy najcięższych błędach medycznych).

 

POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ? OPISZ MI SWOJĄ SPRAWĘ - BEZPŁATNIE.